Faq

Като всяка услуга и профилактиката на климатика е нещо, което ако отделите време да се подготвите, можете да направите сами.

Но има и няколко важни неща, които трябва да съобразите, когато вземате решение дали да го направите сами или да извикате специалисти:

Нередовното поддържане на климатиците води до натрупване на прах и в топлообменника. Това от своя страна води до натоварване на компресора и забавяне на температуро-отдаването. Компресорът използва допълнително електроенергия, за да достигне желаната температура. Ето защо, сметките за електричество с времето се увеличават и много хора смятат, че отоплението с климатици, не е достатъчно нискоенергийно.

Също така вероятността от преждевременна повреда на компресора или вентилаторите е голяма. Със сигурност, непланираната инвестиция в нов климатик е извънреден и нежелан разход за повечето хора.

Ето защо Ви препоръчваме да правите профилактика на климатика си поне веднъж годишно. За най-оптимални резултати е добре това да се прави при предстояща смяна на режима на системата. Или по друг начин казано – през есента, когато ще започнете да отоплявате или през пролетта, когато предстои да ползвате уреда за охлаждане.

Обикновените климатици, познати още като конвенционални, са по-стара технология, която все по-рядко се среща. Причината за това е техният начин на работа и по-конкретно тази на компресора. Компресорът стартира своята работа на пълни обороти с пълна мощност.  Липсата на плавност и необходимостта от повече мощност е и причината за по-голяма консумация на електричество. Това го прави неефективен и не толкова икономичен.

Едно от основните предимства на инверторните климатици е постепенното повишаване на оборотите при старт на климатика. Това позволява по-бавна амортизация на компресора,благодарение на плавния старт компресора достига максимални обороти след като вече е минал през ниски такива. Така триенето в самия компресор е много по малко и живота на компресора се увеличава значително. Инверторните климатици консумират по- малко електроенергия, тъй като при доближаване и достигане на желаната температура компресорът превключва в режим на работа на ниска мощност, за да поддържа температурата в оптимални граници.

Също така вероятността от преждевременна повреда на компресора или вентилаторите е голяма. Със сигурност, непланираната инвестиция в нов климатик е извънреден и нежелан разход за повечето хора.

Ето защо Ви препоръчваме да правите профилактика на климатика си поне веднъж годишно. За най-оптимални резултати е добре това да се прави при предстояща смяна на режима на системата. Или по друг начин казано – през есента, когато ще започнете да отоплявате или през пролетта, когато предстои да ползвате уреда за охлаждане.

Един от най-важните критерии при избора на климатик е правилната мощност, съответстваща на размерите на помещението, в което ще се монтира.

Ако е твърде малък ще се затруднява при стопляне и охлаждане на помещението и съответно ще изразходва повече електроенергия, ще работи непрекъснато и животът му ще е по-кратък. 

Ако е прекалено голям  въздушната струя ще е твърде силна, което може да доведе до неприятно течение и дискомфорт на хората, които се намират в помещението. Не се препоръчва монтиране на много по-мощен климатик в малка стая.

BTU идва от British Thermal Units. 1000 BTU/h е приблизително 0,293 kW/h. 1 BTU е количеството топлина необходимо, за да се повиши температурата на 1 паунд, което е 0.45 кг вода, с 1° по Фаренхай, равняващи се на 0.56° по Целзий.

BTU се използва за измерване на количеството топлина от 1956 година, равно на 1055 джаула или 252 грама калории. Някои производители използват именно тази система при наименованието на моделите си, докато други използват отдаваната мощност в режим охлаждане, например 3.50 kW, което се е превърнало в нарицателно за "климатик 35-ца. Това може да обърка човек, който си няма понятие от спецификите на различните производители. 

Казано накратко:

7000BTU=2.0kW или климатик 20-ка.
9000BTU=2.5kW или климатик 25-ца.
12000BTU=3.5kW или климатик 35-ца.
14000BTU=4.2kW или климатик 42-ка.
16000BTU=4.5kW или климатик 45-ца.
18000BTU=5.0kW или климатик 50-ка.
24000BTU=7.1kW или климатик 71-ца.
30000BTU = 8.0kW или климатик 80-ца.

Цената на един климатик зависи от много фактори – мощност, енергийна ефективност, вложени материали и допълнителни екстри. На пазара можете да намерите стотици модели климатици за дома на цени от 600 до над 5 000 лв. Основното нещо, по което се различават климатиците от по-ниския ценови клас с тези от по-високите класове са технологиите, вложени в тяхната енергийна ефективност. Почти всички съвременни климатици на пазара са от типа инверторни климатици и тяхната по-високотехнологична разновидност – хиперинверторните климатици. И двата варианта са многократно по-ефективни и икономични от старите конвенционални климатици, но и разликите в икономията между бюджетните инверторни климатици и по-скъпите хиперинверторни могат да са осезаеми. Инверторните климатици от най-ниския ценови клас (800-900 лв.- за модел с мощност 12 000 BTU) обичайно достигат енергиен клас до A++ за охлаждане и A+ за отопление. Коефициентите на сезонна ефективност достигат до 4 за отопление и 6 за охлаждане. В същото време високите класове хиперинверторни климатици със същата мощност могат да достигнат клас A+++ и за отопление, и за охлаждане, и да имат коефициенти на сезонна ефективност над 5 за отопление и до 9 в режим охлаждане. А това означава, че разликата в консумираната енергия за поддържане на едно и също помещение може да достигне 30-40%. Базовите модели климатици работят ефективно при температури до -10 градуса (в режим отопление) и до около 40-43 градуса (в режим охлаждане). Ако живеете в район с мек климат и умерени температурни амплитуди през годината, почти всички климатици на пазара могат да се справят. Но ако се намирате в планински район, място със студен и влажен въздух и чести мъгли, задължително обърнете внимание до каква температура климатикът е ефективен. Могат да се намерят бюджетни модели, работещи добре при температури до -15 градуса, а най-високите класове хиперинверторни климатици предлагат икономично отопление и до -25 градуса.

Една климатична система трябва не просто да отоплява и да охлажда, а да се грижи за постоянния комфорт и здравословната среда в помещението. За целта изключително много помагат допълнителните системи за управление на въздушния поток, за пречистване на въздуха, за смарт управление. Моделите от по-висок клас автоматично разпознават присъствието на хора в стаята и насочват струята така, че да не духа директно в тях. Освен това организират циркулацията на въздуха така, че помещението да е равномерно затоплено по всички ъгли. Какъв бюджет ще отделите зависи от вас – както от финансовите възможности на домакинството Ви, така и от конкретните нужди от отопление или охлаждане и допълнителните изисквания, които можете да имате. Ако търсите климатик за временно ползване  например за вила, ваканционен дом или друго място, където уредът няма да работи непрекъснато, можете да заложите и на по-бюджетен клас. Ако, обаче, търсите уред, който ще се ползва ежедневно, включително в режим отопление през отоплителния сезон, е добре да се спрете на поне среден клас инверторен климатик,  който ще ви осигури надеждна работа и добра икономия на енергия. А луксозните  хиперинверторни климатици  от най-висок енергиен и технологичен клас винаги са отлично решение, стига да можете да си го позволите.

Имa няĸoлĸo ocнoвни нeщa пpи зaĸyпyвaнeтo нa ĸлимaтиĸ, ĸoитo нe мoжe дa пpeнeбpeгнeтe. Koгaтo пoceтитe мaгaзин зa ĸлимaтици тpябвa дa пpeдocтaвитe oпpeдeлeнa инфopмaция нa тъpгoвeцa, зa дa мoжe тoй дa Bи бъдe мaĸcимaлнo пoлeзeн.

Kaĸвa ĸyбaтypa жeлaeтe дa тoплитe и oxлaждaтe? – Πpинципнo ĸyбaтypaтa e вoдeщa пpи избopa нa ĸлимaтиĸ, нo нe e eдинcтвeният ĸpитepий! Има още няколко фактора, които трябва да се вземат под внимание:

  • Имaтe ли изoлaция (вътpeшнa или външнa)? –Koгaтo имaмe ĸлиeнт, ĸoйтo жeлaе дa пocтaвим ĸлимaтиĸ в пoмeщeния бeз изoлaции или c гoлeми тoплo зaгyби винaги тpябвa дa ce знae, чe мoщнocттa нa ĸлимaтиĸa тpябвa дa e пo-гoлямa oт пpeдвидeнaтa зa тoвa пoмeщeниe пpи дoбpи изoлaция и ycлoвия.
  • Kaĸвo излoжeниe имa cтaятa? – Излoжeниeтo e вaжнo пo няĸoлĸo пpичини: мoжe дa ce oĸaжe, чe aĸo зa 20ĸв.м c южнo излoжeниe e пoдxoдящ eдин ĸлимaтиĸ, зa cъщaтa ĸвaдpaтypa ceвepнo излoжeниe тoй дa ce oĸaжe cлaб, ocвeн тoвa cъщecтвyвaт тaĸa нapeчeнитe ycoйни пoмeщeния в тяx мoжe дa имa влaгa, мoжe ниĸoгa дa нe пeчe cлънцe и т.н.
  • Жилищeтo пaнeлнo ли e или тyxлeнo? – Toзи въпpoc зacягa изoлaциятa, тyxлитe имaт пo-дoбpи изoлaциoнни ĸaчecтвa, a пaнeлa aĸo и нe e изoлиpaн cъoтвeтнo имa гoлeми зaгyби нa eнepгия.
  • Kaĸвa e дoгpaмaтa нa пoмeщeниeтo? – Лoгичнo e ĸoгaтo дoгpaмaтa e cтapa (дъpвeнa) дa нe e дoбpe yплътнeнa, тoвa пpeдпoлaгa тoплo зaгyби, нoвaтa (РVС и aлyминиeвa) дoгpaмa нe пoзвoлявa дa ce гyби eнepгия.
  • Koлĸo e виcoчинaтa? Πoняĸoгa ce cлyчвa тaĸa, чe виcoчинaтa нa пoмeщeниeтo нe e cтaндapтнaтa зa жилищнa cгpaдa (пpимepнo: пpи тaвaнcĸи cтaи, мeзoнeти, ĸъщи, oфиcи и дpyги.) Πpeдвидeнaтa ĸвaдpaтypa зa oтoплeниe нa дaдeнo пoмeщeниe e дaдeнa пpи cтaндapтнa виcoчинa 2.60 мeтpa (пpимepнo: 12-ĸa пoдxoдящa зa пoмeщeния дo 20 ĸв.м., ĸoeтo cъoтвeтнo oзнaчaвa 52м3 (ĸyбични мeтpa). Πpи пoмeщeниe oт 20 ĸв.м. и виcoчинa 3 мeтpa ĸyбaтypaтa e cъoтвeтнo 60м3 и пoдxoдящият ĸлимaтиĸ щe бъдe 13-ĸa или 14-ĸa)
  • Πoмeщeниeтo жилищнo ли e или пpoмишлeнo? – Toзи въпpoc ce cвeждa дo тoвa, чe ĸoгaтo пoмeщeниeтo e пpoмишлeнo ce взeмa в пpeдвид ypeдитe ĸoитo ca вътpe, тe мoгaт дa тoплooтдaвaт. Haпpимep aĸo e мaгaзин зa xpaнитeлни cтoĸи, в тoзи cлyчaй e възмoжнo дa ca инcтaлиpaни xлaдилни витpини или пo- мoщни xлaдилници, имaйĸи в пpeдвид, чe ĸoмпpecopитe нa xлaдилницитe щe oтдaвaт oпpeдeлeнo ĸoличecтвo тoплинa ĸoнcyлтaнтът щe ви пpeпopъчa мoщнocт нa ĸлимaтиĸa в peзepв.
  • Ha ĸoй eтaж ce нaмиpa? – Лoгичнo e дa ce пoмиcли и зa тoвa пoнeжe ĸaĸтo знaeм пъpвият и пocлeдният eтaж ca пo-cтyдeни. Aĸo cтe нa пъpви или пocлeдeн eтaж e xyбaвo  дa ce пpeдвиди peзepв oт мoщнocт, зaщoтo тoвa щe дaдe oтpaжeниe нa paбoтaтa нa ĸлимaтиĸa в пoлoжитeлнa пocoĸa.
  • Зачестяване на нуждите от ремон
    Въпреки че климатиците са  уреди , които изискват постоянна поддръжка и почистване, стечение на времето настъпват и повреди, които все пък не трябва да са твърде чести. Ако те зачестят – разходите за ремонт могат да се увеличат с времето и в крайна сметка да са много повече, отколкото ако платите за чисто нов уред.
  • Високи разходи за ел. енергия – в следствие на неизправност или на технологично ниво.
  • Скъп ремонт – повредената част е на много висока цена.
  • Липса на резервни части – необходимо е да се смени определена част, но тя не може да бъде намерена на пазара.
  • Климатикът работи с фреон R 22, който не е екологично чист хладилен агент и е забранен за употреба.
  • Корозия на корпуса на външното тяло
  • Климатикът е много шумен – с течение на времето шумът от телата е станал по-силен. Чуват се неприятни  звуци като скърцане, стържене, свистене, в следствие на износване на елементите.
  • Нужда от чист въздух – съвременните модели са оборудвани с допълнителни функционалности, които подобряват качеството на въздуха. Те са много подходящи за използване от хора с дихателни проблеми, алергии и при появата на деца.
  • Замяна с по-мощен – закупили сте си добър климатик, но нещо Ви е убегнало при избора и не сте съобразили неговата мощност, която се оказва недостатъчна за вашето помещение. В резултат на което плащате високи сметки за ток, а не получавате така желаната топлина. Тук подходящо решение би било да преместите старият климатик в по-малко помещение и да го замените с по-мощен. Като инвестицията ще си я възвърнете сравнително бързо за сметка на разходите за ел. енергия.
  • Използване на уреда, като основно отоплително средство. Вие вече имате климатик, закупен преди няколко години, когато целта му за употреба е била охлаждане. Тогава сте избрали евтин модел, нисък клас на енергийна ефективност, който е неефективен в режим отопление. Когато спешно се нуждаете от замяна на вашият стар климатик с нов, но бюджетът Ви е ограничен, бихте могли да се възползвате от предложения за покупка на климатици на изплащане или от моментна промоция на определен модел климатик.
В случай на въпроси от такова естество, винаги може  да се обърнете към специализираните ни консултанти и сервизни екипи, които да съдействат за взимане на оптимално решение!

РЕЖИМ „ДЕФРОСТ“ /“DEFROST“/

Наименованието режим „Дефрост“ произлиза от английската дума „defrost“, която означава размразяване. Самият режим „Дефрост“ /“Defrost“/ е процес на размразяване на топлообменника на външното тяло на климатичната система. Целта на този процес е да стопи натрупания скреж по питата на външното тяло, който се образува при охлаждане на външния топлообменник под 0°C и кондензиране на влагата във въздуха по ламелите. Този режим се нарича също така „обезскрежаване“ и се включва автоматично, когато климатикът работи на отопление. Преминаването към него най-често се осъществява чрез температурен датчик на външното тяло или чрез следене температурата на топлообменника на вътрешното тяло. По време на размразяването спира вентилаторът на вътрешното тяло и климатикът не топли за определен период от време, през който той използва топлината, за да размрази топлообменика. Процесът се наблюдава както при ниски температури, така и при мъгливо време и трае около 10 мин., след което се връща към отдаването на топлина. Това води до размразяване на натрупалия се лед и  изтичане на вода от външното тяло на климатика. Така че ако забележите спиране на вътрешното тяло и „мигане на една лампичка“ или изписване на ‘’df’’, не бързайте да звъните за сервиз, а позволете на климатика да си поеме дъх. Ако спрете и отново пуснете климатика без да е завършил този режим, рискувате да се натрупа двойно повече лед, който вече трудно може да бъде размразен автоматично, а това пък може да доведе до много по-сериозни аварии.

Честотата на размразяване зависи от външната температура, от влажността на въздуха и от самият модел климатик – обикновено на около 40мин. до един час. Колкото по-често климатикът преминава в режим defrost), толкова по-малка е вероятността да се обледи. Колкото по-топло е помещението, толкова по-бързо ще се саморазмрази външното тяло, защото се използва тази топлина. За различните марки и модели времетраенето е различно. Колкото по-качествен е климатикът, толкова по-осъвършенстван ще е процесът и по-малко проблеми ще създава през зимата. Най-добрите климатици за отопление са тези с прецизно и добре контролирано размразяване, които не създават дискомфорт, или той е минимален.

Има няколко причини за това: – когато навън е много студено и конструкцията на климатика не е достатъчно добра, когато режимът на обезскрежаване не е прецизно балансиран или поради намаляло количество фреон в системата.

Затвори
Затвори
Вход
Затвори
Количка (0)

Нямате артикули в количката. Нямате артикули в количката.